$ DARMOWA DOSTAWA OD 500zł +48 538 444 155 Napisz do nas!

Kategorie Lamp Ogrodowych

Lampy ogrodowe to nieodzowny element każdego nowoczesnego domu. Lampy nie tylko zapewniają element dekoracyjny, ale również zwiększają nasze bezpieczeństwo poruszania się po zmroku.

W tym artykule zaprezentuję kilka rodzajów lamp ogrodowych, i to w jaki sposób przy ich pomocy oświetlić przestrzeń wokół domu.

Mała ściągawka

Zanim przejdę do zaprezentowania poszczególnych rodzajów lamp, mała ściągawka, która na pewno się przyda podczas robienia zakupów i powie na co zwrócić szczególną uwagę. Informacje są według mnie na tyle kluczowe, że każdy powinien być z nimi zaznajomiony.

Dodatkowo na sam koniec każdego rodzaju z wymienionych lamp podam kilka rodzajów dostępnych produktów z naszego sklepu.

Klasy ochronności

Obecnie z aktualnymi normami istnieją cztery klasy ochronności. Tylko trzy z tych klas są stosowane w lampach ogrodowych. Przejdę teraz do krótkiego opisania klas ochronności.

Klasa 1

W tej klasie ochronności w urządzeniach stosowane jest napięcie niebezpieczne 230V. Urządzenia w tej klasie mają podstawową izolację i posiadają wtyczkę z otworem na bolec lub metalowe elementy do gniazd typu schuko. Prąd ucieka przewodem ochronnym w przypadku uszkodzenia kabla i wysyła sygnał do rozdzielnicy, która reaguje w odpowiedni sposób, wyłączając prąd.

Klasa 2

W tej klasie również stosowane jest napięcie niebezpieczne 230V. Jednak tutaj nie stosuje się wtyczek z otworem na bolec. Ta klasa wyróżnia się obudowaną podwójną izolacją oraz wzmocnioną izolacją elementów, które są pod napięciem podczas pracy urządzenia. Aby doszło do przebicia w takich urządzenia, trzeba się bardzo postarać.

Klasa 3

Klasa 3 na tle pozostałych wyróżnia się tym że jako jedyna posiada niskie (bezpieczne) napięcie. W przypadku dotknięcia przewodu lub elementu znajdującego się pod napięciem, poczujesz maksymalnie lekkie mrowienie.
Ta klasa stosowana jest raczej w lampach solarnych.

Ostatnia klasa ochronności jaka pozostała, to klasa 0, z którą nie spotkasz się w lampach ogrodowych, ponieważ de facto nie są już produkowane urządzenia z tą klasą.

Klasy szczelności

Klasy szczelności to kolejna kluczowa informacja w przypadku lamp ogrodowych, dzięki której dowiesz się o stopniu ochrony urządzenia przed:

  • wnikaniem pyłów i ciał obcych do urządzenia,
  • dostępem do niebezpiecznych części urządzenia,
  • skutkami działania wody

Co nam mówią cyfry?

Pierwsza cyfra po IP, mówi nam o ochronie przed ciałami obcymi jak i kurzem które mogą dostać się do urządzenia. W oznaczeniu stosuje się liczby od 1 do 6. Im większa cyfra tym większa ochrona. W lampach ogrodowych stosuje się oznaczenie od 4 wzwyż. 4 oznacza ochronę przed ciałami obcymi większymi niż 1mm, zaś 6 oznacza całkowitą ochronę przed pyłami.

Druga cyfra po IP, mówi o ochronie przed skutkami działania wody, tutaj również większa cyfra oznacza lepszą ochronę. W oznaczeniu stosuje się liczby od 1 do 9. W większości lamp stosuje się oznaczenie od 4 do 5. 4 oznacza ochronę przed wodą rozpryskiwaną ze wszystkich stron. 5 oznacza ochronę przed strugą wody o niskim ciśnieniu.

Podsumowując, lampy ogrodowe powinny mieć co najmniej stopień szczelności IP44. Im większa liczba tym lepsza ochrona.

IP44 oznacza, że produkt będzie odporny na deszcz oraz pyłki, ale tylko w stopniu podstawowym.

IP65 oznacza, że urządzenie jest całkowicie pyłoszczelne, a dodatkowo nawet silne deszcze nie są mu straszne.

Skoro ściągawkę mamy już za sobą, pora przejść do głównego wątku, i rozpocząć przedstawienie pierwszego rodzaju oświetlenia ogrodowego, jakim są:

Lampy Elewacyjne

Kategorie lamp ogrodowych
Kategorie lamp ogrodowych

Lampy elewacyjne inaczej zwane kinkietami zewnętrznymi, to lampy które są idealnym wyborem w przypadku oświetlenia: wejścia do budynku, tarasu lub balkonu.

Kinkiety zewnętrzne dostępne są na rynku w dwóch wersjach, nowoczesnej i klasycznej.

Wersja nowoczesna wyróżnia się swoim innowacyjnym designem. Polecana jest do elewacji o nowoczesnym i klasycznym wyglądzie. W tej wersji są dostępne lampy z czujnikiem ruchu lub czujnikiem światła.

Najczęściej stosowane są tu żarówki typu GU10 od 4 do 10W, o barwie neutralnej bądź zimnej. Światło emitowane z takich lamp elewacyjnych, może być skierowane: do dołu, do góry lub w obu kierunkach.

Najczęściej wybierane są tutaj kinkiety w wersji czarnej lub szarej.

Wersja klasyczna swoim wyglądem przypomina lampy uliczne z XIX wieku. Takie kinkiety można zastosować do każdej elewacji, przy okazji dodając domowi trochę ze stylu retro.

Do klasycznych lamp elewacyjnych najbardziej odpowiednie są żarówki E27 o barwie ciepłej, ciekawym pomysłem jest zastosowanie żarówek imitujących płomień.

Lampa Kinkiet zewnętrzna z czujnikiem ruchu Peking
Lampa Kinkiet zewnętrzna z czujnikiem ruchu Peking

Lampy ogrodowe wiszące

Ogrodowe lampy wiszące najczęściej stosuje się je w altanach lub tarasach. Występują przeważnie w klasycznym stylu na wzór starych lamp. Stosuje się w nich żarówki E27 o barwie ciepłej.

Nowym trendem są również sznury lamp zwane girlandami z wieloma gniazdami na żarówki E27. Dzięki takiemu takim lampom wiszącym można stworzyć naprawdę ciekawą aranżację, która nie tylko świetnie oświetli, ale również doda fajnego ciepłego nastroju. Zastosować do tego jednak trzeba żarówki o ciepłej barwie światła.

Girlandy występują o długości od 5 do nawet 20 metrów i od 10 do 40 gniazd. Niektóre sklepy w swojej ofercie mają girlandy na wymiar, wiąże się to jednak z większymi kosztami.

Lampa-Ogrodowa-Wiszaca-ZEWNETRZNA
Lampa Ogrodowa Wiszaca ZEWNETRZNA
GIRLANDA-ogrodowa
GIRLANDA ogrodowa

Słupki ogrodowe

Słupki ogrodowe pełnią główną rolę przy oświetleniu ścieżek lub chodnika, sprawdzą się też do umieszczenia wokół tarasu. Ten typ lamp możemy spotkać od bardzo małych do ponad metrowych rozmiarów. Montuje się je poprzez wbicie do ziemi, zainstalowaniu w przygotowanych fundamentach lub poprzez przykręcenie.

Słupki ogrodowe, podobnie jak lampy elewacyjne, dostępne są na rynku w dwóch wersjach nowoczesnej i klasycznej.

W nowoczesnej wersji przeważnie stosowane są żarówki GU10 o barwie neutralnej lub zimnej. Zaś w klasycznej E27 o barwie ciepłej.

Warto pamiętać o tym, że jeśli posiadamy na elewacji kinkiety zewnętrzne na wzór starych lamp, to przy wyborze słupków ogrodowych również zdecydować się na coś z wersji klasycznej.

Lampa-SLUPEK-ogrodowy-ZEWNETRZNA-stojaca-80cm-Liczba-punktow-swiatla-1
Lampa SLUPEK ogrodowy ZEWNĘTRZNA stojąca 80cm Liczba punktów światła
LAMPA-ogrodowa-100cm
LAMPA ogrodowa 100cm

Kule ogrodowe

Lampa-KULA-SWIETLNA

Kule ogrodowe to kolejny rodzaj lamp jakie możemy spotkać i wykorzystać przy oświetleniu ogrodu. Lampy wykonane są ze specjalnego tworzywa sztucznego (polietylenu), który jest bardzo odporny na warunki zewnętrzne. Dodatkowo kule wyglądem przypominają prawdziwe kamienie.

Kule można znaleźć o różnej wielkości i o różnych kolorach. Najlepiej prezentują się w kompozycji kilku sztuk, przy ścieżkach lub przy ogrodzeniu. Są piękną dekoracją nie tylko nocą, ale również za dnia.

Instalacja jest bardzo prosta, ponieważ lampy posiadają szpikulec, dzięki któremu możemy wbić lampę w ziemię. Kule ogrodowe możemy spotkać w wersji z kablem lub zasilane za pomocą energii z promieni słonecznych.

Lampa-KULA-SWIETLNA
Lampa KULA SWIETLNA 45cm

Lampy ogrodowe solarne

Lampy Solarne alesmart

Lampy ogrodowe solarne to jedne z najpopularniejszych lamp stosowanych na przestrzeni ostatnich lat. Ich wybór to niezwykle energooszczędne rozwiązanie, ponieważ lampy nie wymagają ciągnięcia żadnych kabli. Zasilane są natomiast za pomocą energii słonecznej zebranej podczas dnia. Uruchamiane są po zapadnięciu zmroku, a ich czas działania w głównym stopniu będzie zależeć od czasu absorpcji i natężenia promieni słonecznych.

Lampa Ogrodowa

Lampy ogrodowe solarne stosuje się do oświetlenia ścieżek, ogrodu, a nawet tarasu. Przemyślane rozmieszczenie ich w ogrodzie stworzy bardzo fajny klimat.

Solarki są bardzo proste w montażu, wystarczy wbić je w grunt lub przymocować do elewacji.

Najczęściej można je spotkać w wersji emitującej neutralną barwę światła. Występują w przeróżnych rozmiarach.

Podczas zakupu warto jednak zwrócić na klasę szczelności i wybrać takie które posiadają co najmniej IP44.

LAMPA-SOLARNA-160-LED-Z-CZUJNIKIEM-RUCHU-ZMIERZCHU
Lampa + Solar 160 Led + Pilot

Reflektory ogrodowe

Kategorie lamp ogrodowych

Reflektory ogrodowe to lampy dzięki którym możemy oświetlić wybrane drzewa lub krzewy, fragmenty elewacji lub ścieżki.

Instalacja reflektora jest bardzo prosta tak jak instalacja kul ogrodowych lub lamp solarnych, wystarczy po prostu wbić w ziemię za pomocą otrzymanego wraz z reflektorem szpikulca.

Do reflektorów ogrodowych najczęściej są stosowane żarówki GU10. Występują również reflektorki solarne które są zasilane energią słoneczną, w tym przypadku nie należy martwić się okablowaniem.

Lampa-REFLEKTOR-ogrodowy-na-szpikulcu-GU10-GL-01
Lampa REFLEKTOR ogrodowy na szpikulcu GU10 GL-01

Lampy najazdowe i dogruntowe

Kategorie lamp ogrodowych

Ostatni punkt na liście to lampy najazdowe i dogruntowe, które stosowane są do oświetlenia wjazdu do garażu, ścieżek lub elewacji budynku. Takie lampy są bardzo wytrzymałe i odporne na: nacisk, zmiany temperatur, w dodatku są też wodoszczelne.

Oprawa-lampa-najazdowa-gruntowa-LED
Oprawa lampa najazdowa gruntowa LED
Oprawa-lampa-najazdowa-gruntowa-LED
Oprawa lampa najazdowa gruntowa LED

Na sam koniec

Znasz już rodzaje lamp oraz gdzie i w jaki sposób to zainstalować. Być może w Twojej głowie, jest już jakiś pomysł na oświetlenie własnego ogrodu oraz jakich produktów to tego użyjesz. Pozostała ostatnia rzecz, o której chcę napisać, a mianowicie:

Instalacja elektryczna

Pracę nad instalacją elektryczną możesz zlecić fachowym elektrykom, którzy dobiorą odpowiednie napięcie do wybranych przez Ciebie lamp. Poprowadzą też przewody na odpowiedniej głębokości i w bezpiecznej odległości od drzew, fundamentów i rur wodociągowych. Jeśli w przyszłości planujesz jeszcze bardziej rozbudować sieć elektryczną warto pomyśleć już o tym teraz, aby uniknąć ponownego rozkopywania trawnika.

Możesz też pomyśleć o bardziej energooszczędnym rozwiązaniu i zastosować lampy zasilane energią słoneczną. Takie rozwiązanie będzie na pewno o wiele bardziej korzystne dla portfela na przestrzeni lat. Prawie wszystkie wymienione przeze mnie rodzaje lamp, można spotkać w wersjach solarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do naszego newslettera

I odbierz darmowy 5% kod na pierwsze zakupy

Nie zostawiłeś/aś tak po prostu swojego koszyka, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy Ci słodki kod rabatowy :)